Terminal płatniczy to obecnie niemal standard – płatności bezgotówkowe są dostępne nie tylko w dużych sklepach, ale również w mniejszych punktach handlowych i usługowych. Zmiany wprowadzone w ramach programu Polski Ład dodatkowo sprawiają, że przedsiębiorcy są zobowiązani do zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych. Prowadzisz własny biznes? Sprawdź czy możesz otrzymać terminal płatniczy za darmo.

Kto musi mieć terminal płatniczy?

Program Polski Ład nałożył na przedsiębiorców m.in. obowiązek zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych w miejscu faktycznego świadczenia usług, a więc zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią, np. w taksówce. W praktyce oznacza to konieczność posiadania terminala płatniczego. Według danych gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, pod koniec marca 2022 roku w Polsce funkcjonowało 1.164.369 terminali POS, a więc o 41,3 tys. szt. w porównaniu do końca 2021 r., co oznacza wzrost o 4%. Ta zmiana spowodowana jest wprowadzeniem nowych przepisów, zgodnie z którymi przedsiębiorca musi udostępnić klientom płatności bezgotówkowe, jeśli korzysta z kasy fiskalnej. Właściciele firm zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących nie są zobligowani do zapewnienia klientom płatności bezgotówkowych.

Ile kosztuje urządzenie do  przyjmowania płatności?

Cena terminala płatniczego oraz koszty użytkowania są zależne nie tylko od jego modelu, ale również od dostawcy usług płatniczych. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakup urządzenia lub jego dzierżawę. Ta druga opcja wiąże się z miesięcznymi opłatami w wysokości ok. 40 – 60 zł zależnie od modelu urządzenia, czasu trwania umowy oraz profilu działalności firmy i szacowanych obrotów. Oprócz tego trzeba też doliczyć koszty prowizji od zrealizowanych transakcji, która wynosi od 0,69 do 0,80% kwoty transakcji. Na jej wysokość wpływ mają takie czynniki, jak marża agenta rozliczeniowego, opłata Interchange stanowiąca przychód banku oraz zależna od producenta karty płatniczej opłata systemowa.

Darmowy terminal płatniczy – jak go zdobyć?

Jesteś przedsiębiorcą i masz obowiązek udostępnić swoim klientom płatności bezgotówkowe? Sprawdź czy możesz skorzystać z darmowego terminala płatniczego. To rozwiązanie dostępne jest dla uczestników Programu Polska Bezgotówkowa. Mogą w nim wziąć udział przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatniego roku nie udostępniali płatności bezgotówkowych (nie mieli podpisanej umowy z żadnym agentem rozliczeniowym). Wystarczy tylko skontaktować się z wybranym agentem rozliczeniowym, podpisać z nim umowę i wypełnić odpowiedni wniosek. W ramach programu przedsiębiorca przez okres 5 miesięcy lub do uzyskania obrotu przekraczającego poziom 42 000 zł może korzystać z terminala płatniczego bez żadnych wydatków. Koszty dzierżawy urządzenia oraz prowizji za przeprowadzane transakcje pokrywane są przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Po upływie 5 miesięcy współpraca z agentem rozliczeniowym odbywa się na komercyjnych zasadach.

Jak wybrać urządzenie do przyjmowania płatności?

Terminal płatniczy powinien być dostosowany do profilu działalności firmy. Model stacjonarny doskonale sprawdzi się do przyjmowania płatności przy stanowisku kasowym, ale jeśli prowadzisz swoją firmę w ruchu, zdecydowanie lepszym wyborem będzie terminal mobilny. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę również na sposób łączności z siecią, aby mieć pewność, że dokonanie transakcji będzie możliwe wszędzie tam, gdzie oferujesz swoje usługi. Warto też zastanowić się nad funkcjami dodatkowymi, które mogą zachęcić większą liczbę klientów do skorzystania z Twojej oferty, jak np. wypłaty sklepowe czy doładowanie telefonu. Duży wybór modeli urządzeń do przyjmowania płatności z jednej strony daje pewność, że znajdziesz terminal doskonale dopasowany do Twojej działalności, z drugiej zaś może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli nie wiesz jaki sprzęt sprawdzi się w Twojej firmie, możesz skontaktować się z operatorem i poprosić o pomoc w wyborze terminala płatniczego.

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf