Zakres obowiązków adwokata jest naprawdę szeroki i nie ogranicza się jedynie do sfery związanej z doradztwem. Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy specjaliści z zakresu prawa muszą reprezentować interesy swoich klientów przed sądem. Chociaż mają miejsce przypadki, podczas których zupełności wystarczy samodzielne występowanie na sali rozpraw, to w bardziej skomplikowanych sytuacjach pomoc ze strony prawnika może okazać się nieoceniona. Kiedy dokładnie warto zdecydować się na nawiązanie współpracy z kancelarią adwokacką? Jaki jest zakres pracy prawnika? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z reprezentowaniem interesów klientów przed sądem, znajdziesz w poniższym artykule!

Rodzaje spraw, w których należy sięgnąć po pomoc ze strony adwokata

Życie potrafi być nieprzewidywalne i może zaskoczyć nas na każdym kroku. Dlatego warto poznać rodzaje spraw, podczas których warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym adwokatem np. we Wrocławiu. Wrocław oraz inne duże miasta to miejsca, w których z pewnością znajdziesz wielu godnych zaufania specjalistów z zakresu prawa. Kiedy należy się do nich zwrócić o pomoc?

Sprawy rodzinne

Jednym z najważniejszych obszarów działalności większości kancelarii adwokackich jest prawo cywilne. To niezwykle rozległa gałąź prawa, w szczególności dotyczy ona takich sytuacji jak rozwody, separacje oraz postępowania sądowe na rzecz władzy rodzicielskiej i ustalenia zakresu kontaktów z dzieckiem. W związku z tym, że są to sprawy wyjątkowo delikatne i z pewnością przepełnione emocjami, zdecydowanie warto skonsultować swoją sytuację z bezstronnym prawnikiem.

Sprawy spadkowe

Kolejnym rodzajem spraw związanych z prawem cywilnym są sprawy spadkowe. Kwestie powiązane ze spadkiem mogą przysporzyć wiele problemów. Z czego to wynika? Przede wszystkim wiąże się to z tym, że tego typu sprawy bezpośrednio wpływają na sytuację finansową konkretnej osoby lub kilku interesariuszy wymienionych w spadku. To powoduje, że, podobnie jak w przypadku spraw rodzinnych, często emocje górują nad rozsądkiem. Wsparcie ze strony adwokata pomoże w prawidłowej interpretacji wszystkich dokumentów i kruczków prawnych.

Sprawy karne

Powyższy rodzaj spraw należy do tych, kiedy pomoc ze strony doświadczonego adwokata z pewnością będzie niezbędna. Wielu specjalistów z zakresu prawa twierdzi, że wsparcie kancelarii adwokackiej powinno rozpocząć się już od pierwszych etapów postępowania. Tylko wtedy prawnik skontroluje przesłuchania wszystkich zaangażowanych w proces osób oraz na bieżąco będzie dostawać najnowsze informacje od organów ścigania.

Kto jeszcze może nas reprezentować w sądzie?

Warto wiedzieć, że w sądzie może reprezentować nas nie tylko adwokat, ale również radca prawny oraz upoważniony pełnomocnik procesowy. Kto może zostać ostatnim z wymienionych reprezentantów?

  • osoba współuczestnicząca w sporze;
  • osoba, która zarządza majątkiem lub interesami strony uczestniczącej w procesie;
  • rodzice, małżonek oraz rodzeństwo.

Mają jednak miejsce sytuacje, kiedy sąd ma możliwość narzucenia powołanie tzw. profesjonalnych pełnomocników. Wtedy musimy zdecydować się na wybór doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Jednym z przykładów spraw tego typu jest postępowanie ze skargi kasacyjnej. Wtedy rolą prawnika jest reprezentacja klienta przed sądem oraz w kontaktach z innymi podmiotami związanymi z procesem.

Profesjonalna pomoc ze strony doświadczonego specjalisty – adwokat Wrocław

Sytuacje przedstawione powyżej to zaledwie czubek góry lodowej przypadków, kiedy warto zdecydować się na zasięgnięcie porady u doświadczonego adwokata. Wrocław, Kraków, Warszawa oraz inne duże miasta to miejsca, w których z pewnością znajdziesz kancelarię prawną, która wzbudzi Twoje zaufanie. Co więcej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy podejmowane przez Ciebie decyzje na drodze sądowej są dobre, zawsze warto umówić się na konsultację z doświadczonym specjalistą z zakresu prawa. Jest to dziedzina, która dynamicznie się zmienia, a jednym z obowiązków adwokatów jest śledzenie najnowszych informacji z zakresu prawa.