Maszyny CNC są obecnie jedynymi z najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Dzięki technologii CNC są programowane ze szczególnymi specyfikacjami, przeznaczeniem  do różnego rodzaju operacji produkcyjnych. Automatyzacja pozwala na przyspieszenie procesów produkcji, w powtarzalnych zdaniach.

Robotyzacja obsługi maszyn CNC. Zalety automatyzacji

Przedsiębiorcy, którzy stawiają na wykorzystanie maszyn CNC w swoim biznesie muszą odpowiednio przygotować się na ich wdrożenie. Przede wszystkim maszyny stawiane są w ściśle określonych miejscach hali produkcyjnych. Maszyny wymagają również obsługi operatorów, którzy mogą zajmować się wieloma maszynami w jednym czasie. Dla wielu operatorów obsługa maszyn staje się monotonna, nudna, co może prowadzić do błędów w obsłudze, przestojów i wypadków. Robotyzacja obsługi maszyn pozwala zwiększyć wydajność produkcji. Praca przy obsłudze maszyn staje się bezpieczniejsza dla personelu firm.

Automatyzacja sprawdza się w miejscach, w których występują substancje toksyczne i żrące, bardzo wysokie temperatury. Maszyny wykonują działania indywidualne znacznie szybciej niż człowiek. Działają również precyzyjnie, przez co redukowane są straty z obrabianych przedmiotów. Mniejsze są też odpady produkcyjne. Maszyny mogą pracować całą dobę, sporadycznie następują przerwy w ich pracy (konserwacja, naprawy). Maszyny wykonują zaprogramowane instrukcje  do najmniejszych szczegółów.

Największą wadą automatyzacji maszyn CNC jest przede wszystkim wysoki koszt wyposażenia fabryk w automatyzację CNC. Jednak mimo dużych kosztów rozruchu firmy z technologią CNC następuje ich szybka rekompensata (przez zmniejszenie marnowanego materiału, zwiększenie wydajności i zmniejszenie błędów ludzi).

Maszyny CNC, drukarki 3D osiągnięciem w dziedzinie automatyzacji

Oprócz frezarek, tokarek, narzędzi warsztatowych czy nitownic radialnych maszynami wyposażonymi w CNC są również routery do drewna, dziurkacze rewolwerowe, krajalnice do szkła, hafciarki, drukarki 3D. Maszyny zaawansowane mogą posiadać ramiona robotyczne, które używane są do przenoszenia materiałów z jednego na drugi etap produkcji.

Automatyzacja CNC w drukarkach może być wykorzystywana w działaniu maszyn usuwających materiał (frezarki, tokarki), jak i do druku 3D umożliwiającego przywracanie materiału, którego brakuje. Obecnie druk 3D wykorzystywany jest do produkcji szerokiego zakresu rzeczy, materiałów, m.in. prototypów części wykorzystywanych do urządzeń oraz maszyn przemysłowych, motoryzacyjnych, czy lotniczych, do druku implantów w protetyce czy implantologii itd.